Ahogy nem szabad fogyókúrázni

Súlyos hiánybetegségek, jojó effektus, kiszáradás, feszességét vesztő bőr – csak néhány nem kívánt hatás, amelyhez a szakszerűtlen, átgondolatlan fogyókúrák vezethetnek.

Nem csak a fogyasztótablettáknak lehetnek nem kívánt mellékhatásai, sok “csoda” fogyókúrával is az egészségünket kockáztatjuk.

A szakszerű, valóban az egészséget szolgáló diéta érdekében ajánlott szakorvoshoz fordulni.

Ha fogyókúránk egészségtelen, nem átgondoltan, szakorvosi vizsgálatot követően, személyre szabottan és teljes értékű tápanyagokat tartalmazó étrend szerint hajtjuk végre, súlyos hiánybetegségek alakulhatnak ki.

egeszseges_etelekTeljes értékű az az étrend, amely többek közt tartalmaz esszenciális aminosavakat, nyomelemeket, ásványi anyagokat, vitaminokat, optimális minőségű szénhidrátokat és zsírokat is. Ha valaki például az étrendjéből teljesen kitilt bizonyos nélkülözhetetlen tápanyagokat, akkor azt veszi észre a beteg, hogy akármennyire szeretné tartani a diétáját, csaknem uralhatatlanul megkíván olyan ételeket, amelyekben hozzájut ezekhez a tápanyagokhoz.

A szélsőséges diéták során kialakuló mangán, cink vagy magnéziumhiány esetében, még ha nem is volt édesszájú korábban a diétázó, egyszer csak bemegy az első cukrászdába és ellenállhatatlanul felfal néhány mandulát, diót, mogyorót, kakaót tartalmazó süteményt. Pótlódik ugyan a hiányzó tápanyag, ám sajnos rengeteg felesleges kalória kíséretében, mely a fogyás végét jelenti.

elhizasFogyni viszont feltétlenül szükséges – például az elhízott cukorbetegeknek, és a túlsúlyos, magas vérnyomással és koleszterinszinttel rendelkező betegeknek. Minden harmadik leadott kiló után javul az anyagcsere státusz. Csökken a vérnyomás, a vérzsír és vércukorszint, javul az inzulinrezisztencia, valamint a szívinfarktus és a stroke kockázata is. Ezzel együtt csökken a gyógyszerigény is.

Ahogy egyre több súlytól szabadulunk meg, úgy csökken bizonyos daganatos betegségek kialakulásának esélye is. Rendszeres testmozgással kombinálva az egészségmegőrzés és a gyógyulás sikere hatványozódik.

Típushiba a fogyókúráknál, hogy a diétázó nem fogyaszt elegendő mennyiségű folyadékot, illetve nem ügyel a rostbevitelre, azaz a zöldségek és gyümölcsök arányának étrenden belüli növelésére.

Ha finom ízeket érzünk, hamarabb jóllakunk, hamarabb telítetté válunk, és nem vágyunk úgymond további ízekre. Minőségi ételekkel, zamatos zöldségekkel sokkal hatékonyabban lehet fogyni, mint a nagyüzemi kényszerérett, vízízű zöldségekkel. Főleg friss vagy fagyasztott zöldfűszerek hozzáadásával tudjuk intenzívebbé tenni az ízérzetet: használhatunk például kaprot, petrezselyemzöldet, kakukkfüvet, rozmaringot, oregánót, bazsalikomot.

egszseg_mozgasLeginkább tehát életmódváltást jelent a fogyókúra. Mindenből lehet fogyasztani, csak bizonyos élelmiszerekből mértékkel, és fontos az étel minősége is. Jótékony hatású, ha nem főzzük agyon a zöldségeket, hanem inkább kevésbé puhára pároljuk.